Jakiego wybrać kuriera?

Packages Delivery Delivery Man  - romeosessions / Pixabay

Robisz zakupy internetowe, wybierasz produkt, już masz zamawiać i… Musisz wybrać metodę dostawy. Wybór jest zróżnicowany i poza ceną nie do końca wiadomo, które rozwiązanie jest najlepsze. Jak wybrać więc najlepszą opcję?

Który kurier jest najlepszy?

Bardzo trudno jest oceniać kuriera przez pryzmat jego firmy lub obsługującej go centrali. Zwykle podmiotem decydującym o ocenie jakości przewozu przesyłki jest bowiem osoba odpowiedzialna za jej dostarczanie.

Starając się odpowiedzieć na pytanie który kurier jest najlepszy, niestety siłą rzeczy testy są bardzo mocno uzależnione od wspomnianego wyżej czynnika ludzkiego na ostatnim etapie doręczenia – ale na szczęście nie tylko. Przebadano w sumie 7 firm oferujących usługi kurierskie: DHL, DPD, FedEx, GLS, Inpost, Pocztex i UPS.

Badanie składało się z czterech etapów uwzględniających „Obsługę i komfort”, „Jakość”, „Czas realizacji” oraz „Cenę”.

Faworyt w zależności od kategorii

Obsługa i komfort

W tej kategorii liderem okazał się UPS, zaś nieznacznie po nim GLS i Pocztex.

Jakość

W kategorii jakość najlepsze okazały się UPS, DHL oraz InPost.

Czas realizacji

Perfekcyjny wynik w kategorii „czas realizacji” osiągnęły DHL i DPD, zaś na trzecim miejscu podium znalazł się UPS.

Cena

Jeśli podczas zamawiania kuriera najważniejsze jest dla was kryterium kosztu. Szczególnie przy paczkach międzynarodowych. Pod tym względem konkurencję zdemolował Inpost, co następnie odbiło się też na jego bardzo dobrej pozycji w końcowym zestawieniu. Na drugim miejscu znalazł się DHL ze sporą stratą do lidera, a trochę za nim DPD.

Jest jeszcze dodatkowy aspekt miejsca odbioru, w zależności czy chcemy dostarczenie paczki prosto do domu, bądź pobliskiego punktu odbioru czy paczkomatu cena oraz komfort odbioru mogą się zmieniać.

Ostateczna ocena

Wszystkie kategorie zostały podsumowane w jednej, przystępnej dla oka tabelce, która wprawdzie nie przesądza lidera w sposób ostateczny, ponieważ ostateczny wybór jest jednak indywidualny, w zależności od personalnych preferencji, bądź znajomości dobrego lokalnego kuriera. W końcu wiele zależy od konkretnej osoby przywożącej nasze przesyłki. Statystycznie jednak lider jest, a lepiej unikać firm FedEx i GLS, które na tle konkurentów wypadły bardzo przeciętnie.

Pierwsze miejsce otrzymał DHL z wynikiem 88% i oceną bardzo dobrą. Następnie z 86,3% Inpost (mój personalny faworyt), ostatnie miejsce na podium zajął zaś UPS z 85,5%, ale oceną dobrą. Poza podium, w kolejności od najwyższej do najniższej zajęli – Pocztex, DPD, GLS i FedEX.