Jakie kupić dywaniki samochodowe?

dywanik

Pokaż mi swój samochód, a powiem ci kim jesteś. Wszyscy trzymający się tej zasady wiedzą, że auto powinno być czyste i zadbane. Dotyczy to nie tylko karoserii, ale także wnętrz samochodu. W utrzymaniu ich w czystości wydatnie pomagają dywaniki samochodowe. Czym kierować się przy ich zakupie?

Dlaczego dywaniki samochodowe?

Wsiadając do samochodu wnosimy do wnętrza pył, brud, śnieg, wodę, często nawet błoto. Nie odbija się to najlepiej na podłodze auta, która jest szczególnie narażona na zabrudzenia. Dlatego przydatnym akcesorium okazują się dywaniki samochodowe, przyjmujące znakomitą większość zanieczyszczeń wnoszonych przez nas do wnętrza pojazdu. Dywaniki dzielone są przede wszystkim ze względu na materiał, z którego zostały wykonane.

Gumowe dywaniki samochodowe

Najpopularniejszym chyba i najtańszym rozwiązaniem są gumowe dywaniki. Sprawdzają się przede wszystkim zimą i w deszczowych miesiącach, zbierając wodę i pośniegowe błoto, które dostaje się do wnętrza auta na naszych podeszwach. Odprowadzanie wody ułatwiają specjalne rynienki, w które wyposażone są niektóre modele.

Mniejsze powierzchnie i brzegi dywanika można przykleić za pomocą taśmy antypoślizgowej (stosunkowo taniej).

Gumowe dywaniki są do bólu praktyczne, a ich konserwacja nie sprawia najmniejszego kłopotu. Nie są jednak pozbawione wad. Choć dobrze zbierają wodę, słabiej zapobiegają przemieszczaniu się po wnętrzu samochodu kurzu i pyłów, dlatego by spełniały swoją funkcję należycie, wymagają częstego czyszczenia. Osoby obawiające się o estetykę tego rozwiązania mogą spać spokojnie – dostępne są przeróżne wzory i kolory syntetycznej gumy, możliwe są także specjalne nadruki i zdobienia.

Aluminiowe dywaniki samochodowe

Podobnym do gumy rozwiązaniem są dywaniki aluminiowe. Na ogół wykonywane są z trzech warstw. Górna jest przezroczysta, nadaje dywanikom połysk i zabezpiecza je przed ścieraniem. Warstwa środkowa imituje aluminiową blachę „ryflowaną”, czyli z charakterystycznymi wypustkami antypoślizgowymi. I faktycznie taką funkcję spełnia warstwa spodnia, wykonana z gumy antypoślizgowej, której wypustki zapobiegają przesuwaniu się dywaników po podłodze.

Welurowe dywaniki samochodowe

Dla zwolenników bardziej naturalnych materiałów wymyślono dywaniki welurowe. Welur jest, ogólnie rzecz biorąc, tkaniną posiadającą charakterystyczną okrywę włókienną. To ona sprawia, że dywaniki te mają wysoką odporność na ścierania i zabrudzenia. Tkaniny samochodowe to często syntetyczne włókna polipropylenowe, nylonowe czy poliamidowe.

Welur doskonale zbiera pył i kurz, nie dopuszczając, by rozprzestrzeniał się po wnętrzu auta. Gorzej radzi sobie z dużymi ilościami wody, które pojawiają się zimą i jesienią. Na ogół obszyte są lamówką, niekiedy nawet skórzaną, uchodzą za najbardziej eleganckie dywaniki samochodowe. Elegancja bywa jednak wymagająca, bo welur należy regularnie odkurzać, a większość modeli także prać.

Dywaniki a marka samochodu

Przy zakupie dywaników zwracajmy baczną uwagę na ich rozmiary. Najlepiej kupić zestaw przeznaczony dla modelu samochodu, który posiadamy. Jeśli kupujemy tańsze, uniwersalne dywaniki, niezbędne może okazać się wzięcie wymiarów lub przymierzenie ich przed zakupem. Zwracajmy uwagę także na mocowania dywaników, zwłaszcza jeśli nasze auto ma je wmontowane fabrycznie.

Producenci i ceny

Produkcją dywaników zajmuje się wiele niewielkich przedsiębiorstw, ale i bardziej znane firmy, jak choćby Kegel-Błażusiak. Komplet czterech gumowych dywaników to koszt nawet kilkunastu, maksymalnie 60 zł. Aluminiowe modele kosztują od 50 do 190 zł. Solidne welurowe dywaniki to koszt 90 – 160 zł, choć można znaleźć zestawy nawet za 40 zł.