Renowacja felg stalowych


O tym, jak felgi wpływają na estetykę każdego pojazdu, nikogo nie trzeba przekonywać. Zadbanie o koła pozwoli nie tylko poprawić względy wizualne samochodu, ale również wydłużą czas eksploatacji samych felg.

Felgi aluminiowe wydają się trwalszym rozwiązaniem jedna,k w sporej części pojazdów montowane są felgi stalowe malowane czarną farbą, często przykryte szpetnym kołpakiem. Oczywiście można kupić nowiutkie cztery kółka, jednak dla naszego portfela lepiej jest zadbać o to, co się ma i dać szansę starym.

Pierwszym krokiem do renowacji jest odkręcenie kół od samochodu i demontaż opon. Nad koniecznością zdejmowania opon można by się długo rozwodzić, jednak kierując się maksymą „jeśli coś robisz, rób to porządnie” warto zdjąć opony, odważniki założone podczas wyważania oraz wentyle. Wówczas jest możliwość dokładnego oczyszczenia stali z korozji oraz pozostałości farb i zabrudzeń. Czyszczenie jest najważniejszym elementem procesu renowacji. Pozostawienie korozji i przykrycie jej farbą nie sprawi, że zniknie, z biegiem czasu na powierzchni znowu pojawi się rudy kolor.

Najlepszym wyjściem, a zarazem najdokładniejsze jest oddanie felg do piaskowania. W zakładzie specjalizującym się w piaskowaniu średni koszt oczyszczenia kompletu 15-calowych stalowych felg wynosi około 150 zł. Po procesie piaskowania najtrwalszym rozwiązaniem jest również pokrycie felg nowymi farbami techniką proszkową. Malowanie proszkowe to koszt w granicach 200-300 zł.

Jest jednak tańsza opcja dużo nieodbiegająca jakością. Wypiaskowane lub wypolerowane felgi możemy pomalować we własnym zakresie. Szeroki asortyment farb i lakierów pozwala dopasować kolor i rodzaj farb do naszych preferencji. Bez trudu powinieneś dobrać też odpowiednią gąbkę polerską.

Na czystą stal zaleca się użycie podkładu epoksydowego zabezpieczającego przed korozją, a następnie gotowej farby do karoserii lub bazy i lakieru bezbarwnego. Całość malowania możemy wykonać we własnym garażu bez użycia pistoletu i kompresora dzięki wyborze farb w formie sprayu, jeśli jednak mamy możliwość to farby do malowania pistoletem są tańsze. Koszt malowania we własnym zakresie wyniesie w zależności od wariantu 50-100 zł. Pomalowane i wyschnięte felgi po montażu opon będą znów cieszyć oko jak wtedy gdy auto wyjechało z fabryki. Cały koszt renowacji nie powinien przekroczyć 350-400 zł wraz z montażem i demontażem opon.

Czy to wygórowana cena? Biorąc pod uwagę fakt, że możemy spersonalizować nowy kolor według własnego uznania- absolutnie nie.