Spedycja lotnicza

plane

Poszczególne sposoby transportu różnią się szybkością, wielkością możliwego załadunku oraz regulacjami prawnymi. Szukając najlepszego sposobu transportu dla siebie, warto rozważyć spedycję lotniczą. Czym się charakteryzuje i jak wypada na tle innych metod transportu? W jakich sytuacjach sprawdza się najlepiej?

Transport drogą powietrzną

Transport towarów może odbywać się drogą lądową, wodną lub powietrzną. W przypadku drogi powietrznej wykorzystuje się samoloty transportowe, dostosowane inaczej niż pasażerskie. Cechują się one stosunkowo dużą pojemnością, odpowiednią konstrukcją i udźwigiem.

Wady i zalety spedycji lotniczej

Jedną z największych wad transportu lotniczego jest ograniczony załadunek, o wiele mniejszy od możliwości transportu wodnego. Ma jednak inną zaletę – jest nią czas transportu, który jest nieporównywanie krótszy niż w przypadku drogi lądowej lub wodnej. Spedycja lotnicza sprawdza się więc w sytuacjach, w których liczy się czas dostarczenia, a nie ilość przetransportowanych produktów.

Warto wiedzieć, że wszystko, co chcemy transportować drogą powietrzną, musi spełniać określone wymogi i odpowiadać krajowym lub także międzynarodowym regulacjom prawnym ruchu lotniczego. Dotyczy to w szczególności:

  • ładunków podatnych na zepsucie (np. żywność),
  • żywych zwierząt,
  • ładunków niebezpiecznych (np. kwasy, materiały łatwopalne).

Transport międzynarodowy wiąże się z wieloma dokumentami i regulacjami prawnymi, a dopilnowanie każdego aspektu takiego ładunku to nie lada wyzwanie.

Dla kogo spedycja lotnicza może być dobrym rozwiązaniem?

Najlepszym rozwiązaniem transport lotniczy może okazać się dla osób mających cenne towary w małej ilości, nie mogące ulec uszkodzeniu lub produkty wymagające szybkiego przewozu. Żadna inna droga transportu nie zapewnia tak krótkiego czasu dostawy. Transport lotniczy zapewnia także nienaruszenie towaru i jego jakości po dostarczeniu.

Chcąc skorzystać ze spedycji lotniczej i mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane zgodnie z oczekiwaniami, warto jednak skorzystać z usług spedytora z doświadczeniem w transporcie drogą powietrzną.