Trudności kierowców tira

Truck Highway Logistics  - andreas160578 / Pixabay

Jadąc autostradą czy widząc dziecko bawiące się zabawkowymi ciężarówkami nie myślimy za dużo o pracy kierowcy. Praca w zawodzie kierowcy tira nie należy jednak do łatwych. Zanim będziemy narzekać na ciężarówki na drodze, warto wiedzieć jak wygląda praca kierowcy.

Godziny za kółkiem

Szacuje się, że tego typu kierowca spędza za kółkiem pięćdziesiąt cztery godziny tygodniowo, czyli dziewięć godzin na dobę. Większość firm z góry ustala przerwy, jakie obowiązują kierowcę w czasie tzn. tras długich – poza granice naszego kraju. Ważny jest też odpoczynek, który jest potrzebny, żeby móc być w pełni skupienia przez wiele godzin. W innym wypadku kierowca może doprowadzić do wypadku.

Samotność

Długie jazdy często oznaczają spanie w pojeździe i spędzanie dużej ilości czasu poza domem, a co za tym idzie, za bliskimi.

Problemy na drodze

W pracy kierowcy tira duże znaczenie ma punktualność. Zmorą kierowców i wadą tej pracy są nieprzewidziane zdarzenia na drodze. Niestety, bardzo często zdarzają się wypadki hamujące cały ruch. Trzeba zauważyć, że ten pojazd nie jest w stanie z zawrotną szybkością zakręcić, wyminąć, cofnąć się lub zawrócić. Gdy zrobi się korek z powodu zdarzenia na drodze, tir ma najmniejsze szanse, by z niego wyjechać. Kierowca musi czekać aż szkoda zostanie usunięta co czasami trwa długie godziny.

Styl jazdy

W pracy kierowcy tira wymagany jest pełen profesjonalizm. Kierowca musi być skoncentrowany, jechać bezpiecznie, w taki sposób, żeby nie wywołać zdarzenia na drodze, co nie jest takie łatwe, przez rozmiar pojazdu, a również w taki sposób, aby nie uszkodzić towaru.

Chociaż praca kierowcy tira nie jest łatwa ma ona kilka zalet. Jazda niemal po całej Europie umożliwia nam poznawanie różnych zakątków świata. Zwiedzanie różnorodnych kultur i udokumentowanie miejsc swoich podróży w postaci fotografii, dla wielu kierowców stanowi doskonałą rozrywkę. Na uwagę zasługuje również całkiem niezłe wynagrodzenie, które w obecnych czasach jest na tyle atrakcyjne, że nieustannie przyciąga nowe osoby, chętne do pracy w tym zawodzie.

Zobacz też: Turboexpert24 – naprawy turbosprężarek w Niemczech.