Czy dobrze się pracuje jako dostawca jedzenia?

Bicycle Man Snow Road Street  - wal_172619 / Pixabay

Bicycle Man Snow Road Street - wal_172619 / PixabayWiększości osób zdarzyło się co najmniej raz w życiu zamawiać jedzenie z dostawą. Pomimo widzenia tej transakcji ze strony klienta, nie wielu zdarza się widzieć tą sytuację od strony dostawcy. Jak więc wygląda praca dostawcy jedzenia oraz jakie są jej wady i zalety?

Zalety

Elastyczne godziny

Wiele usług dowożących jedzenie, np. uber eats, pyszne.pl pozwalają na samodzielne wybranie czasu pracy. Dobrowolność w porze oraz ilości pracy jest dobrą opcją dla osób uczących się lub chcących dodatkowo zarobić.

Własny pojazd

Jako dostawca dostajesz wybór swojego pojazdu. Możesz rozwozić autem, motorem, skuterem, rowerem czy nawet hulajnogą. W ten sposób można dostosować środek transportu do swoich potrzeb oraz wygody.

Kwalifikacje

Dzięki niskiej potrzebie umiejętności pracą dostawczą może się zająć praktycznie każdy kto skończył 18 lat.

Zarobki

W wielu firmach zarobki są zależne od ilu godzin się jeździ oraz wykonanych zamówień. W zależności od pracodawcy zarobki mogą więc się różnić, ale zwykle graniczą pomiędzy 2000-3000zł.

Wady

Paliwo

Nie każdy pracodawca oddaje całą kwotę za spalone paliwo, więc trzeba liczyć się z możliwymi stratami.

Wysiłek fizyczny

Można by w takim razie pomyśleć że nie używając pojazdów z napędem paliwowym unikniemy problemów. Jednak unikając straty pieniędzy na paliwo zyskujemy problem wysiłku fizycznego, za czym idzie zmęczenie, zakwasy itd.

Liczba zamówień

Dużą przeszkodą w zarobieniu pieniędzy jest kiedy nie ma od kogo. Nie każdego dnia będzie duża ilość zamówień, w zależności od godziny i dnia tygodnia zamówień może nie przybywać prawie wcale. Ten problem się powiększa jeżeli nie jeździmy w mieście lub pobliżu.

Napiwki

Będąc kelnerem, poza otrzymywanym wynagrodzeniem, często można liczyć na napiwki od życzliwych klientów. Jednak w jedzeniu z dostawą nie ma wykształconej kultury napiwków, przez co lepiej nie liczyć na dodatkowy zarobek.

Praca jako dostawca jedzenia nie jest skomplikowana, ani wymagająca kwalifikacji. Umożliwia elastyczność oraz wybór środka transportu. Z tą pracą przychodzą jednak komplikacje wiążące się z wybranym środkiem transportu oraz opłacalnością, która wynika z naszego terenu pracy i wybranych godzin do jazdy. Jednak jest jeszcze jeden minus pracy jako dostawca jedzenia – chęć jego podjadania!